CV

Syntymäaika- ja paikka:  Muonio 1.10.1974

Kotikunta: Rovaniemi

Perhe: Avioliitossa vuodesta 1999, puoliso Esa Niemelä, insinööri (AMK) (s.1970) sekä poika Veeti Hermanni (s.2005) ja tytär Aava Maria Johanna (s.2009)

Ammatti/Arvo: kansanedustaja, varatuomari

Koulutus: oikeustieteen kandidaatti 2000, Lapin yliopisto ulkomaankaupan merkonomi 1996, Rovaniemi Ylioppilas 1993, Muonion lukio

Toiminta eduskunnassa vaalikaudella 2015-2019

Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 30.06.2011 –
Lakivaliokunta (jäsen) 30.06.2011 –
Talousvaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 –

Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 30.06.2011 –

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä, varapuheenjohtaja.

Arktisen alueen parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta

Eduskunnan Venäjä-ystävyysseuran jäsen

Eduskunnan rautatieden ystävien jäsen

Eduskunnan teollisuusryhmän jäsen

Toiminta eduskunnassa vaalikaudella 2011-2015

Lakivaliokunta 30.06.2011 –

Talousvaliokunta (jäsen) 03.10.2014 – 08.06.2015

Perustuslakivaliokunta (vj) 30.06.2011-

Tulevaisuusvaliokunta (vj) 11.2.2014 –

Arktisen alueen parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta 30.06.2011 – , (vpj) 01.07.2011 –

Arktisen parlamentaarikkokonferenssin pysyvän  komitean jäsen

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (2. vpj) 22.06.2011 –

työvaliokunta (jäsen) 22.06.2011 –

Eduskunnan Irlanti-ystävyyseuran jäsen

Eduskunnan Venäjä-ystävyysseuran jäsen

Eduskunnan rautatieden ystävien jäsen

Aiemmat työtehtävät:

Kansanedustaja 2007- 2011

Oikeusministeri Leena Luhtasen erityisavustaja 23.9.2005 – (äitiyslomalla 19.12.2005 lukien)

Oikeusministeri Johannes Koskisen erityisavustaja 1.9.2003-22.9.2005

Rovaniemen käräjäoikeus notaari 1.2.2003-31.8.2003

Johannes Koskisen eduskunta-avustaja 1.10.2001-30.6.2002

Sdp:n eduskuntaryhmän eduskuntasihteeri 1.10.2001-31.12.2002

Rovaniemen käräjäoikeus notaari 1.5.-30.9.2001

Lapin maistraatti henkikirjoittaja 22.6.-19.7.1998 Kemijoki Oy:n lakiasiainysikön sihteerin tehtävät 3.6.-15.7.1997

Auto Alasuutari Ky:n kahvilan kassatehtävissä 9.4.-27.7.1996

Lapin Keskussairaalan arkisto lähetti kesät 1996-1998

Muonion kunta kulttuurityöntekijä 1.8.-31.8.1995

Ounaskosken leirintäalue vastaanottotehtäviä sekä kahvio- ja kioskitehtävä kesät 1990-1993

Nykyiset luottamustoimet:

Rovaniemen kaupunginvaltuuston jäsen 1997 –

Kemijoki Oy:n hallintoneuvoston jäsen

Suomen 4H-liiton hallituksen jäsen Suomen 4H-liiton valtuuskunnan jäsen Lapin 4H-piiri ry:n hallituksen jäsen 4H-säätiön hallituksen jäsen 2012-2014

Julkisten ja hyvinvointialojen liiton edustajiston jäsen Osuuskauppa Tradekan edustajiston jäsen

Lapin Muistiyhdistys ry:n hallituksen jäsen 2014-

Työläisnuorten Tuki ry:n johtokunnan jäsen

Aiemmat luottamustoimet:

Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n vpj.

Rovaniemen kaupunginvaltuuston II vpj.  14.1.2013 asti

Lapin liiton valtuuston puheenjohtaja

Elämäntapaliiton hallituksen varajäsen

Lapin ensi- ja turvakoti ry:n hallituksen varajäsen

Rovaniemen koulutuskuntayhtymävaltuuston jäsen

Rovaniemen Sdp:n valtuustoryhmän II vpj. 2005

Rovaniemen Sdp:n valtuustoryhmän I vpj. 2000-2004

Rovaniemen kaupunginhallituksen varajäsen 1.1.2001 – 31.12.2004

Lapin sairaanhoitopiirin tarkastuslautakunnan varsinainen jäsen 2001 – 2003

Lapin sairaanhoitopiirin kuntayhtymän yhtymävaltuuston varsinainen jäsen 2001 – 2003

Lapin liiton II vpj. 2005 – 2006

Rovaniemen Sos.dem. kunnallisjärjestön puheenjohtaja 1.1.2003 – 31.12.2003 Eurooppalainen Lappi ry:n puheenjohtaja 2001 – 2003

Eurooppalainen Suomi ry:n hallituksen jäsen 2001 – 2003

Koululautakunnan varapuheenjohtaja 18.10.1999 – 31.12.2000

Teknisen lautakunnan varajäsen 1.2.1997 – 31.12.2000

Lapin sairaanhoitopiirin kuntayhtymän yhtymävaltuuston varajäsen 1.7.1997-31.12.1999

Arktisen keskuksen johtokunnan jäsen 1998 – 2000

Lapin yliopiston ylioppilaskunnan edustajiston jäsen 1998 – 2000

Lapin yliopiston ylioppilaskunnan hallituksen jäsen 1.1.-31.12.1998

Lapin yliopiston opintotukilautakunnan varapuheenjohtaja 1998 – 2000 Rovaniemen kaupungin 4H-yhdistyksen varapuheenjohtaja 1996-2000

Harrastukset/vapaa-aikani: Laskettelu, luonnossa liikkuminen, lukeminen

Vaalipiiri: Lapin vaalipiiri